Kontakt

   

POL-PROD GIĘCIE RUR i PROFILI

 

Mysłowice, ul. Laryska 54a, 41-400

 

Oferty przedstawiamy tylko mailowo w odpowiedzi na mailowe zapytanie ofertowe. Nie podajemy cen i możliwości technologicznych telefonicznie. Prosimy o kontakt przez mail - kontakt telefoniczny może być utrudniony.

 

zapytania ofertowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

tel. +48 668 530 383

 

 
www.polprod.com.pl

 

Bardzo dogodna lokalizacja - 2 min od węzła S1/A4 czyli skrzyżowania dwóch głównych dróg w kraju. 10 min z Katowic.

Dobry dojazd dla: Warszawa Kraków Łódź Wrocław Poznań Gdańsk Szczecin Bydgoszcz Lublin

Super User Kategoria: Start
Opublikowano Odsłony: 5103
Drukuj

Gięcie blach jest powszechnym i istotnym procesem w przemyśle wytwórczym. Zaginanie blachy jest plastycznym odkształceniem pracy nad osią, co powoduje zmianę geometrii detalu. Podobnie jak w przypadku innych procesów formowania metalu, zginanie zmienia kształt obrabianego przedmiotu, podczas gdy objętość materiału pozostaje taka sama. W niektórych przypadkach zginanie może spowodować niewielką zmianę grubości blachy. W przypadku większości operacji gięcie nie powoduje jednak zasadniczo zmiany grubości blachy. Oprócz tworzenia pożądanej formy geometrycznej, gięcie jest również wykorzystywane do nadawania wytrzymałości i sztywności blachy, do zmiany momentu bezwładności części, do wyglądu kosmetycznego i do wyeliminowania ostrych krawędzi.

gięcie blach stalowych
Metalowe zginanie powoduje zarówno naprężenie jak i ściskanie w materiale. Mechaniczne zasady metali, zwłaszcza w odniesieniu do odkształceń sprężystych i plastycznych, są ważne dla zrozumienia zginania blachy i omówione są w podstawach sekcji formowania metalu. Efekt, jaki właściwości materiału będą miały w reakcji na warunki produkcji, będzie czynnikiem wpływającym na proces projektowania blach. Zwykle gięcie blach wykonywane jest na zimno, ale czasami praca może być podgrzewana do temperatury pracy zarówno ciepłej, jak i gorącej.

Większość operacji gięcia blach odbywa się w konfiguracji typu dziurkacza, choć nie zawsze. Istnieje wiele różnych geometrii, konfiguracji i urządzeń. Oprzyrządowanie może być specyficzne dla procesu gięcia i pożądanego kąta zgięcia. Materiały do ​​gięcia matryc są zwykle szarego żelaza lub stali węglowej, ale w zależności od przedmiotu obrabianego, zakres materiałów matrycowych zależy od twardego drewna i węglików. Siła uderzenia i umrzeć będzie zazwyczaj zapewniona przez prasę. Element obrabiany może podlegać kilku procesom gięcia metalu. Czasami wykonanie serii pojedynczych zakrętów wymaga serii różnych operacji stemplowych i matrycowych. Lub wiele progresywnych operacji gięcia, aby utworzyć pewną geometrię.

W odniesieniu do przedmiotu obrabianego odwołuje się do blachy, gdy procesy gięcia omówione są w tej sekcji. Jednak wiele z omówionych procesów można również zastosować do blach grubych. Odnośniki do elementów obrabianych z blachy mogą często zawierać płytę. Niektóre operacje gięcia są specjalnie zaprojektowane do zginania różnie ukształtowanych elementów metalowych, takich jak uchwyty szafek. Gięcie rur i prętów jest również szeroko wykonywane w nowoczesnej produkcji.

Procesy gięcia różnią się metodami, których używają do odkształcenia plastycznego arkusza lub płyty. Materiał obrabiany, jego rozmiar i grubość są ważnymi czynnikami decydującymi o rodzaju procesu gięcia metalu. Ważna jest również wielkość zgięcia, promień zgięcia, kąt wygięcia, krzywizna wygięcia i lokalizacja zgięcia w obrabianym przedmiocie. Projekt blach metalowych powinien wybrać najbardziej efektywny rodzaj procesu gięcia w oparciu o charakter pożądanego gięcia i materiał roboczy. Wiele łuków może być skutecznie uformowanych za pomocą wielu różnych procesów, a dostępne maszyny często decydują o sposobie gięcia.

Jednym z najczęstszych rodzajów procesów wytwarzania blachy jest gięcie V. Uderzenie w kształcie litery V wymusza pracę na matrycy w kształcie litery V, a tym samym zagina ją. Ten typ procesu może zginać zarówno kąty bardzo ostre, jak i bardzo rozwarte, a także dowolne wartości pośrednie, w tym 90 stopni.
Gięcie krawędzi jest kolejnym bardzo powszechnym procesem blacharskim i jest wykonywane za pomocą matrycy do wycierania. Gięcie krawędzi daje dobrą mechaniczną przewagę podczas formowania zakrętu. Kąty większe niż 90 stopni będą wymagały bardziej skomplikowanego wyposażenia, zdolnego do pewnego poziomego dostarczania siły. Ponadto, wycierająca matryca zastosowana w zginaniu krawędzi musi mieć podkładkę dociskową. Działanie poduszki dociskowej może być sterowane oddzielnie niż uderzenie. Zasadniczo podkładka dociskowa przytrzymuje odcinek pracy w miejscu na matrycy, obszar zagięcia znajduje się na krawędzi matrycy, a pozostała część pracy jest utrzymywana nad przestrzenią jak belka wspornikowa. Stempel następnie przykłada siłę do belki wspornikowej, powodując zginanie pracy nad krawędzią matrycy.

Gięcie obrotowe tworzy pracę podobnym mechanizmem jak zginanie krawędzi. Gięcie obrotowe ma jednak inną konstrukcję niż matryca wycierająca. Cylinder o pożądanym kącie cięcia służy jako stempel. Cylinder może obracać się wokół jednej osi i jest bezpiecznie przymocowany do wszystkich innych stopni ruchu poprzez jego zamocowanie do siodełka. Blacha jest umieszczona wspornikowo nad krawędzią dolnej matrycy, podobnie do ustawienia w zginaniu krawędzi. W przeciwieństwie do gięcia krawędziowego, z obrotowym zginaniem, nie ma podkładki dociskowej. Siła jest przenoszona na uderzenie powodując jej zamknięcie wraz z pracą. Rowek na cylindrze jest zwymiarowany, aby utworzyć prawidłowo ustawione zagięcie. Rowek może być mniejszy lub większy niż 90 stopni, umożliwiając zakres ostrych i tępych zakrętów. Rowek V cylindra ma dwie powierzchnie. Jedna powierzchnia styka się z pracą przenoszącą ciśnienie i utrzymującą arkusz blachy na dolnej matrycy. Gdy siła jest przenoszona przez cylinder, obraca się, powodując, że druga powierzchnia zgina pracę nad krawędzią matrycy, podczas gdy pierwsza powierzchnia nadal utrzymuje pracę na miejscu. Gięcie obrotowe zapewnia dobrą mechaniczną przewagę.

Proces ten zapewnia korzyści w stosunku do standardowej operacji gięcia krawędzi, ponieważ eliminuje potrzebę stosowania podkładki dociskowej i jest zdolny do zginania pod kątem ponad 90 stopni bez jakiegokolwiek sprzętu działającego w poziomie. Gięcie obrotowe jest stosunkowo nowe i zyskuje popularność w przemyśle wytwórczym.

Gięcie powietrzem jest prostą metodą tworzenia zgięcia bez potrzeby stosowania mniejszej geometrii matrycy. Blacha jest podtrzymywana przez dwie powierzchnie znajdujące się w pewnej odległości od siebie. Stempel wywiera siłę w odpowiednim miejscu, zginając blachę między dwie powierzchnie.

Mapa