Gięcie profili stalowych

ZAPYTANIA OFERTOWE: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | tel. 668530383

Gięcie profili stalowych

Profile stalowe stanowią niezwykle zróżnicowany typ materiału w związku czym, firma POL-PROD świadczy usługę walcowania profili metalowych korzystając z bogatego zaplecza maszynowego.
Park maszynowy stanowią giętarki trzpieniowe służące do gięcia profili kwadratowych oraz owalnych ze stali czarnej i nierdzewnej, o małych promieniach oraz walcarka nazywana również giętarką trójrolkową, którą wygina się elementy o większych promieniach.
Rozbudowany park maszyn, uzupełniony o szeroki zakres osprzętu - szczęki, koła, matryce, trzpienie, trzpienie giętkie - umożliwia wyginanie profili stalowych zgodnie z oczekiwaniami kooperanta.
Dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy w stanie wyginać profile metalowe zarówno w jednej płaszczyźnie, jak i w trójwymiarze.

Metody gięcia profili stalowych stosowane w firmie POL-PROD:

Gięcie trzpieniowe

W przypadku zamówienia na element o małym promieniu gięcia, firma POL-PROD stosuje metodę gięcia trzpieniowego. Trzpień maszyny jest elementem wymiennym, który wytacza się ze stali na wymiar do każdego zlecenia. Posiada kształt walca o średnicy wewnętrznej rury. W momencie gięcia, trzpień wprowadzany jest do wnętrza rury w celu wypełnienia jej od wewnątrz. Działanie to zapobiega spłaszczeniu i owalizacji elementu. Wyróżniamy trzpień stały i giętki. Trzpień giętki posiada na końcu odcinek ruchomy, który wygina się wewnątrz profilu w kierunku gięcia. Trzpień giętki stosowany jest głównie do gięcia rur nierdzewnych.
Oprócz trzpienia, maszyna uzbrajana jest każdorazowo w koło (matrycę) i szczęki, które również dorabiane są pod zlecenie. Gięcie trzpieniowe opłacalne jest w przypadku większych serii, ponieważ produkcja kolejnych elementów jest szybka, natomiast początkowy czas dorobienia narzędzi oraz uzbrojenia i ustawienia maszyny jest długi. W przypadku gięcia profili ze stali kwasoodpornej stosujemy osprzęt wytoczony z poliamidu w celu wyeliminowania zarysowań na profilach owalnych.
gięcie trzpieniowe gwarantuje bardzo wysoką powtarzalność.
Na poniższym filmie zaprezentowano gięcie trzpieniowe.

 

Walcowanie profili

Walcowanie profili jest idealnym rozwiązaniem w przypadku małych ilosci. Wykorzystujemy w tym celu giętarkę trójrolkową - walcarkę.
Przezbrojenie walcarki polega na wymianie trzech rolek, których szerokość odpowiada szerokości giętego profila. Podobnie jak w przypadku gięcia trzepieniowego, tak i w tym przypadku rolki są dorabiane ze stali i poliamidu. Zamówiony promień uzyskuje się za pomocą docisku, co odróżnia walcowanie od gięcia trzpieniowego gdzie promień uzyskuje się za pomocą odpowiedniej matrycy. w związku z powyższym przezbrojenie walcarki jest szybkie, a osprzęt najczęsciej jest już dorobiony.
Gięcie łukowe profili wymaga pozostawienia naddatku na obu końcach elementu. Naddatek po wykonaniu gięcia pozostaje prosty i jest odcinany - fakt ten należy uwzględnic na etapie kosztorysu i zakupu materiału.

Zdarza się, ze najważniejszym efektem gięcia jest wygląd gięcia. Jedną z podstawowych przeciwności gięcia profili jest marszczenie i fałdowanie materiału po wewnętrznej stronie gięcia. Nasi kooperanci mogą liczyć na naszą poradę w kwestii doboru odpowiedniej grubości ścianki materiału oraz promienia gięcia w celu zredukowania niepożądanych skutków gięcia profili.

 

Gięcie profili stalowych