Zasady gięcia rur stalowych / jak giąć rury stalowe?

Zapytania ofertowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | tel. 668530383

Zasady gięcia rur stalowych / jak giąć rury stalowe?

Możesz giąć rury jedną z kilku metod, w zależności od tego, do czego zamierzasz użyć wygiętą rurę. Problem w zginaniu rury polega na ustaleniu, gdzie i ile giąć rurę. Podczas gdy wiele narzędzi do gięcia jest wyposażonych w zestaw instrukcji do określania takich rzeczy, jak naddatki na gięcie i odliczenia na zakręcie, są one często pisane w sposób złożony i zakładają znajomość matematyki, która odstrasza wielu użytkowników. Chociaż nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie matematyki, można zaplanować, jak wygiąć kawałek rury w taki sposób, aby uprościć obliczanie kąta gięcia i aby jedyną wymaganą matematyką była prosta arytmetyczna. Opisana poniżej metoda nie jest prosta, ale dzięki praktyce można ją opanować.

 

Zasady gięcia rur stalowych

 

 Metoda 1

 

Wybór narzędzia do gięcia rur

 

 1. Wybierz odpowiednie narzędzia do gięcia dla swoich potrzeb. Jest 6 głównych metod gięcia. Każdy jest najlepiej dopasowany do konkretnego rodzaju rury.

 • Gięcie w kształcie ramienia, zwane również gięciem przyrostowym, jest zwykle stosowane do układania dużych łuków w świetle metali, takich jak przewody elektryczne. W tym sposobie rura jest przytrzymywana w 2 punktach zewnętrznych, a suwak przesuwa rurę w jej osi centralnej, aby ją zgiąć. Wygięcia mają tendencję do deformacji w owalny kształt zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie zakrętu.

 • Gięcie obrotowe jest wykorzystywane do zginania rur do użytku jako poręcze lub żelazo ozdobne, a także do podwozi samochodowych, klatek walcowniczych i ram przyczepy, a także cięższego kanału. Obrotowe gięcie z wykorzystaniem 2 matryc: stacjonarna matryca do zagniatania i matryca o stałym promieniu do uformowania wygięcia. Stosuje się go, gdy rura musi mieć dobre wykończenie i stałą średnicę na całej swojej długości.

 • Gięcie trzpieniowe służy do wykonywania rur i niestandardowych rur wydechowych, przewodów mlecznych i rur wymiennika ciepła. Oprócz matryc stosowanych w obrotowym gięciu, gięcie trzpieniowe wykorzystuje elastyczne podparcie, które wygina się z rurą lub rurką, aby upewnić się, że wnętrze rury nie jest odkształcone.

 • Gięcie indukcyjne ogrzewa gięte pole za pomocą cewki elektrycznej, a następnie rurę lub rurkę wygina się za pomocą matryc podobnych do tych stosowanych w obrotowym gięciu. Metal natychmiast schładza się wodą, aby go temperować. Wytwarza mocniejsze łuki niż proste obrotowe gięcie.

 • Gięcie na rolkach, zwane również gięciem na zimno, jest stosowane, gdy duże kolana są konieczne w rurze lub rurach, na przykład w podporach markizy, ramkach do grilla lub rolkach bębnowych, a także w większości prac budowlanych. Giętarki walcowe używają 3 rolek na poszczególnych wałach, aby przetoczyć rurę, gdy górna rolka popycha się w dół, aby zgiąć rurę. (Ponieważ rolki są ułożone w trójkąt, metoda ta jest czasami nazywana gięciem ostrosłupowym.)

 • W przeciwieństwie do tego, gięcie na gorąco jest stosowane w naprawach. Metal jest podgrzewany w miejscu, w którym ma być wygięty, aby zmiękczyć.

 

 Jak giąć rury stalowe?

 

Metoda 2

 

Wykonywanie gięcia w prawo

 

 1. Wygnij rurę testową pod kątem 90 stopni. W ten sposób nie tylko dowiesz się, ile siły musisz zastosować, aby sterować giętarką, ale ta rura będzie służyć jako punkt odniesienia dla przyszłych zakrętów. Aby sprawdzić kąt rury, połóż ją na stole z zewnętrznym łukiem skierowanym do rogu kwadratu. Oba końce rury powinny po prostu dotykać boków kwadratu i biegną równolegle do nich.

 1. Znajdź miejsce, w którym zaczyna się zgięcie rury. Powinieneś zobaczyć lub poczuć małe płaskie miejsce lub zniekształcenie w miejscu, w którym zaczyna się zgięcie i gdzie się kończy.

 2. Oznaczyć końce zagięcia stałym znacznikiem. Narysuj linię całkowicie wokół rury.

 1. Połóż rurę ponownie na placu, aby znaleźć długość rury w zakręcie. Zwróć uwagę na miejsce po obu stronach kwadratu, na którym znajdują się oznaczenia rury. Powinny one być w tej samej odległości od wewnętrznego narożnika kwadratu. Dodaj te długości razem.Jeśli oznaczenia na każdym końcu zgięcia rury dotykają kwadratu w odległości 6 cali (15 cm) od wewnętrznego narożnika kwadratu, całkowita długość wygiętego odcinka rury wynosi 12 cali (30 cm).

 1. Znajdź miejsce na swojej kości gnącej, gdzie zaczyna się zakręt. Umieść wygiętą rurkę z powrotem w giętarce z użyciem matrycy do jej zagięcia i zanotuj, gdzie na matrycy znak na rurze sięga. Oznacz to miejsce kropką farby lub nacinając metal za pomocą pilnika. Jeśli masz więcej niż jedną matrycę (dla różnych średnic rury), wykonaj testowe zgięcie dla każdej matrycy, ponieważ każda średnica będzie wymagać innej ilości metalu do wykonania zakrętu o kącie 90 stopni. Gdy już wiesz, ile rury jest potrzebne do utworzenia zakrętu, możesz obliczyć, jak długo potrzebujesz odcinka rury, dodając tę figurę (zwaną dedukcją do zginania) do pionowej i poziomej długości rury.

Metody gięcia rur 

 

Metoda 3

 

Wykonywanie wielu gięć

 

 1. Zmierz przestrzeń zajmowaną przez wygiętą rurę. Jeśli robisz pałąk na wózku, który zajmie przestrzeń o szerokości 60 cali (150 cm) i wysokości 50 cali (125 cm), zrób prostokąt o tych wymiarach na czystej przestrzeni z betonową podłogą z kawałkiem kreda.

 1. Podziel prostokąt z linią środkową. Linia środkowa powinna przecinać dłuższe (szerokości) boki prostokąta.

 1. Zmierz od górnych narożników prostokąta do miejsca, w którym zaczyna się pozioma część wygiętej rury. Jeśli górna część drążka walca powinna przebiegać tylko 40 cali (100 cm), odejmij tę długość od szerokości dna, a następnie zmierz połowę odległości z każdego z górnych narożników. Różnica wynosi 20 cali (50 cm), z czego połowa to 10 cali (25 cm), czyli odległość do pomiaru. Zaznacz odległość od każdego z górnych rogów.

 1. Zmierz od dolnych rogów do miejsca, w którym zaczyna się dolne zgięcie. Jeśli odległość od spodu pałąka do pierwszego zakrętu wynosi 40 cali (100 cm), zmierz i zaznacz odległość z każdej strony dolnych naroży.

 1. Połącz oznaczenia w miejscu, w którym zostaną wykonane zakręty, za pomocą prostownicy lub linijki. Możesz mierzyć linie łączące za pomocą linijki. W tym przykładzie linia ukośna łącząca znaki na linii poziomej i pionowej ma około 70 cm długości.

 1. Ułóż 90-stopniową rurę zginaną w górnej linii ramy. Połóż go tak, aby poziomy, prosty koniec dotykał wewnętrznej górnej linii poziomej.

 1. Przesuń rurę, aż dotknie ukośnej krawędzi.

 1. Zaznacz miejsce, w którym znacznik zagięcia przecina linię ramki.

 1. Obróć rurę tak, aby inny znak zagięcia przecinał przekątną. Zaznacz to miejsce na przekątnej.

 1. Powtórz ostatnie 4 kroki dla drugiego górnego rogu.

 1. Oblicz całkowitą długość potrzebnej rury. Dodaj pomiary od dolnych narożników do pierwszych znaczników, długości rur między dolnym kolanem i długości między górnym łukiem. W powyższym przykładzie pionowe części listwy rolkowej będą miały długość 40 cali (100 cm), przekątne będą miały długość 14 cali (70 cm), a część pozioma będzie miała 40 cali długości. Całkowita minimalna długość rury będzie wynosić 40 + 14 + 40 + 14 + 40 cali (100 + 70 + 100 + 70 + 100 cm) lub 144 cali (440 cm) długości.

 2. Dotnij rurę. Chociaż minimalna długość potrzebnej rury wynosi 144 cale, dobrze jest pozwolić na błąd, dodać co najmniej 4 cale (10 cm), co daje łączną długość 148 cali (450 cm).

 3. Znajdź i zaznacz środek rury. Będziesz pracować od tego momentu na zewnątrz.

 4. Ułóż rurę do górnej linii ramki układu, wyrównując środek rury z linią środkową. Zaznaczyć na rurze, gdzie górne łuki mają się rozpoczynać i kończyć za pomocą oznaczeń na ramie. Możesz również zaznaczyć kierunek swoich gięć, umieszczając strzałki na rurze skierowane na zewnątrz.

 5. Wykonaj każde z górnych łuków za pomocą narzędzia do gięcia. Upewnij się, że szew rury znajduje się wewnątrz, kiedy się zginacie; zapobiega to skręcaniu lub załamywaniu się podczas procesu gięcia. Aby upewnić się, że giętarka jest ustawiona pod odpowiednim kątem, możesz przygotować narzędzie odniesienia z 2 płaskich kawałków metalu, których końce są przymocowane do czopa. Zagnij to narzędzie pod kątem wskazanym na ramie, a następnie dopasuj kąt zgięcia narzędzia do gięcia pod tym kątem. Po wykonaniu każdego zgięcia, połóż rurę na ramie, aby sprawdzić, czy kąt zgięcia jest prawidłowy.

 6. Wykonaj każde z niższych łuków za pomocą narzędzia do gięcia. Postępuj zgodnie z procedurami opisanymi w poprzednim kroku.

 7. Odetnij nadmiar od końców wygiętej rury.